Giriş Bu paket içerisinde neler bulabilirsiniz ve neler kullanılabilir.

Joomla Şablonu aldığınız için teşekkür ederiz. Bu belgeler bir kaç bölümden oluşmaktadır, Joomla Web sitesinin kurulumu ve sıfırdan nasıl yönetileceğine dair olan süreci göstermektedir. Bizler mümkün olduğunca açık ve kolay tekip edilebilmesi adına bu manuel klavuzu elimizden gelenin en iyisini sizler için yarattık.

Joomla CMS Nedir?

Joomla CMS zengin içerikli web siteleri oluşturabilmek için açık kaynak kodlu bir çözümdür. Bu web siteleri güçlü ve çevrimiçi uygulamalar oluşturabilmek adına sağlanır ve yönetebilmek için hemen hemen hiçbir teknik beceri ve bilgi gerekli değildir. Birçok bakış açısı, ease-of-use (kullanım-kolaylığı-için) ve genişletilebilirliği dahil olmak üzere, Joomla mevcut olan en popüler Web sitesi yazılımını yaptık. Daha fazla bilgi

Joomla Şablonu Nedir?

Joomla şablonu Joomla CMS platformu için bir cilttir. Başka bir deyişle, kolay adımlarla yeni bir şablon yükleme ve Joomla Web sitesi görünümünü değiştirebilme. Bu basitlik Joomla şablonunun tüm gerekli kaynak dosyaları ile sağlanır ve size ihtiyacınız olacağı şekilde düzenlemek yada geliştirebilmek için ücretsiz olmasıdır.

Dosya Yapısı

Yüklediğiniz şablon paketi bir kaç klasörden oluşmaktadır. Bütün klasörlerin ne içerdiğini görelim:

 • Documentation - dokümantasyon dosyaları içermektedir.
  • documentation.html - Ana dokümantasyon dosyası. Buradasınız Haklısınız :)
 • joomla - Joomla tema arşivini içermektedir, hızlı yükleme dosyası ve unzip komut dosyası.
 • screenshots - şablonun ekran görüntülerini içermektedir.
 • sources - şablon kaynak dosyalarını içermektedir.
  • psd - Şablonun Adobe Photoshop kaynak dosyalarını içerir (.psd)
  • to_the_root_folder - Web şablonunun canlı demo olarak görüntülenmesini sağlamak için kullanılır, örnek içerik dosyalarını içermektedir. Bu klasör içeriği Joomla kök dizinine yüklenmelidir.
  • dump.sql - veritabanı döküm dosyası. Tema örnek içeriğine sahiptir.
  • pkg_bundle.zip - tema ile sağlanan ek uzantıları içermektedir.
 • fonts_info.txt - Şablonun özel yazı tiplerini indirebilmeniz için bağlantılar içerir.
 • info.txt - Kaynak dosyaları ayıklayabilmek için talimatları içerir.

Hazırlamak Bu işi yapabilmek için neye ihtiyacınız var

Joomla web sitesi yapımına başlamadan önce tam olarak hazır olduğunuzdan emin olun. Lütfen, aşşağıdaki hazırlık adımlarını tamamlayın:

Düzenleme Yazılımı

Joomla yazılımı ile rahat çalışabildiğinizi hissetmeniz açısından tüm gerekli uygulamaları önceden indirmenizi öneririz. Bu şablon için canlı demo sayfasına girip gereken yazılımların listesini görebilirsiniz.
Biz genel olarak gerekli olanları buradan söyleyeceğiz, gereksinimleri farklı olan şablonlar için bunlar değişiklik gösterebilir:

 1. İlk olarak şifre korumalı sources_#########.zip dosyasını ayıklamak için doğru uygulamalar gerekmektedir. Kullanabileceğiniz yardımcı uygulamalar WinZip 9+ (Windows) ve Stuffit Expander 10+ (Mac).
 2. Ayrıca Adobe Photoshop uygulaması gerekebilir. Şablon tasarımınızın grafik ve görüntülerini düzenlemek istiyorsanız .PDS kaynak dosyalarını düzenlemek için kullanılır.
 3. Şablonun kaynak kodu dosyalarını düzenleyebilmek için Adobe Dreamweawer, Notepad++, Sublie Text vb bazı kod editörleri gerekmektedir.
 4. Dosya barındırma sunucunuza (Hosting) yükleme yapabilmek için Total Commander, FileZilla, CuteFTP vb gibi FTP yöneticileri gerekebilir.

Hosting

Joomla CMS - PHP/MySQL tabanlı bir uygulama olduğu için, Joomla ile çalışabilmek için bir barındırma (Hosting) ortamı hazırlamak gerekmektedir.

Eğer canlı bir hosting'iniz varsa uyumlu olduğundan emin olun Joomla yazılım gereksinimleri ve Joomla web sitesini kullanmak üzere hazır olduğundan.

Aksi takdirde bilgisayarınızdaki yerel sunucunuzu kullanarak Joomla'yı local olarak çalıştırabilirsiniz. Yerel bir barındırma sunucusunu oluşturabilmek için localhost uygulamalarını kullanabilirsiniz WAMP, AppServ, MAMP vb. Kolayca herhangi bir program yüklenebilir ve Joomla çalıştırmak için kullanılabilir.

Lütfen, Yerel bir geliştirme ortamı yapılandırması hakkında aşşağıda bulunan derslere bir göz atın:

Başlarken What to click to make this work

Komple Kurulum

Joomla siteniz yok yenibaştan kurmak istiyorsanız

Bu yöntemi kullanarak Joomla CMS motoru, Joomla Şablonu, örnek içerik, ve gerekli tüm uzantılar yüklenecektir.

 

Şablon Kurulumu

Zaten Joomla tabanlı bir web siteniz var ve sadece yeni bir şablon yükleyerek değiştirmek istiyorsanız.

Bu yöntemi kullanarak Joomla şablonunuzun tüm gerekli uzantıları yüklenecektir.

 

Komple Kurulum

Sıfırdan bir Joomla web sitesi kurulumu istiyorsanız tam yükleme yöntemi kullanılabilir. Sizin tüm işlemleri yapmış olduğunuzu varsayıyorum hazırlık adımları ve tüm gereken herşeyi.

Veri Tabanını Oluşturmak

Dosyalarınızı sunucuya yükleme işleminiz bittiğinde siz Joomla web siteniz için yeni bir veritabanı hazırlayabilirsiniz. Hosting kontrol panelinden yeni bir veri tabanı oluşturarak veri tabanı yönetim aracınızı oluşturabilirsiniz. (genellikle PhpMyAdmin).

PhpMyAdmin araçları ile 3 basit adımda yeni bir veritabanı oluşturmanız mümkün olacaktır: (Aşşağıdaki slaytları takip edin)

 1. Veri tabanı listesine erişebilmek için üst gezinti menüsünden Veritabanı dügmesine tıklayın
 2. "Yeni veritabanı oluştur" alanına veritabanı adını girin
 3. Sağ tarafındaki oluştur dügmesine tıklayın

Kişisel bir veritabanı, veritabanı listesi görüntülenecektir. Veritabanına erişim sağlayabilmek için adına tıklayın.

 

 • 1. Veritabanı listesine ulaşabilmek için, veritabanı düğmesine tıklayın

 • 2. Veritabanı giriş adı
  3. Oluştur dügmesine tıklayın

 • 4. Kişisel bir veritabanı, veritabanı listesi görüntülenecektir. Veritabanına erişim sağlayabilmek için adına tıklayın.

 

Ayrıca ayrıntılı eğitim videosunu kontrol edebilirsiniz Nasıl bir veri tabanı oluşturulabilir.

Eğer veritabanı oluşturmayla alakalı herhangi bir sorununuz varsa yardım ve destek için hosting sağlayıcınız ile görüşün.

Yükleme ve unzipping

Joomla ile çalışmaya başlayabilmek için barındırma sunucunuza (Hosting) dosyaları yüklemeniz gerekmektedir. Bu işlem hosting dosya yöneticisi veya bazı üçüncü parti FTP yöneticisi kullanılarak yapılabilir.

 1. Şablon paketinizi dizinin içerisine açın ve "Joomla" yönetimine gidin.
 2. 'unzip.php' ve 'fullpackage.zip' dosyalarını seçin ve sunucunuza yükleyin( Sunucuya dosya nasıl yüklenir. )
 3. Sunucunuzda 'unzip.php' dosya yolunuzu yazın (http://sizin_domain_adınız/unzip.php) kendi internet tarayıcınıza.
 4. Aşşağıda bulunan ekranı görmelisiniz:
Unzip.php initial screen.

Img 1. Unzip.php başlangıç ekranı.

 1. 'Choose your zip file' kutusundan lütfen fullpackage.zip dosyasını seçin.
 2. 'Unzip to' dosyaları ayıklamak istediğiniz dizini belirtin.
 3. 'Unzip' butonuna tıklayarak işlemi başlatın.
Dosyaları ayıklamayı planladığınız dizin için dogru izinleri ayarladığınızdan emin olun. İzinler sunucu yapılandırmasına bağlı olarak CHMOD 755 veya 777 olmalıdır.

Joomla CMS Kurulumu

Lütfen, tüm hazırlık adımlarını tamamladığınızdan ve gerekli herşeyin hazır olduğundan emin olun.

İnternet tarayıcınızı açın ve adres çubuğunuza Joomla dizininizin yolunu girin(e.g. http://sizin_domain_isminiz/joomla). Siz ilk olarak Joomla kurulum ekranını görmelisiniz:

 

1. Adım Yapılandırma (Configuration)

 

"Dil Seçin" (Select Language) kutusunu kullanarak kurulum dilinizi seçin.

Lütfen dikkat:(Select Language) "Dil Seçin" kutusu sadece Joomla yükleme işlemi dilinin seçilmesine olanak sağlar. Bu sizin web sitenizin dilini etkilemez.

Sizin "Ana Yapılandırma" (Main Configuration) bölgesindeki zorunlu tüm forum alanlarını doldurmanız gerekmektedir. Gerekli alanlar * yıldız sembolleri ile işaretlendirilmiştir.

"E-postanız" (Admin Mail), "Yönetici Kullanıcı Adı" (Admin Username) ve "Yönetici Parolası" (Admin Password) sağ tarafta bulunan sütunlar yönetim hakkına sahip olan yeni Joomla web sitesi kullanıcısı oluşturmak içindir.

"E-postanız" (Admin Mail), "Yönetici Kullanıcı Adı" (Admin Username) ve "Yönetici Parolası" (Admin Password) Joomla web sitesine erişebilmek için gereklidir. Onları güvende tutun.

Img 2. Joomla CMS kurulum. 1. Adım Konfigürasyon

İşleminizi tamamladığınızda sağ üst köşedeki butonuna tıklayın.

 

2. Adım Veritabanı

 

Joomla CMS kurulumu ikinci adım için veritabanı ayrıntıları gerekmektedir. Eğer bilgilerinizden emin değilseniz doğru bilgilere ulaşabilmek için barındırma (Hosting) sağlayıcınıza başvurun.

Sıfırdan Joomla yüklediğiniz gibi sadece girişleri yapmanız gereklidir. "Sunucu Adı" (Host Name), "Kullanıcı Adı" (Username), "Parola" (Password) ve "Veritabani adı" (Database Name). Genellikle diğer seçenekleri varsayılan olarak bırakabilirsiniz. Barındırma (Hosting) sunucunuza bağlı olarak bazı farklılıklar olabilir.

Img 3. Joomla CMS Kurulum. 2. Adım Veritabanı

İşleminizi tamamladığınızda sağ üst köşedeki butonuna tıklayın.

 

3. Adım Genel Bakış

 

Neredeyse Joomla yüklemenizi bitirdiniz. Genel Bakış adımlarında size Joomla Örnek verileri kurmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekmektedir.

Lütfen Dikkat: Joomla web sitesi için tüm görüntüleri ile şablonu canlı demo olarak görüntülenmesini istiyorsanız , örnek metin ve moduller konfigüre edilmelidir. Almış olduğunuz "sample_theme###" şablonunu görüntüleyeceksiniz ### yazan kısımda sizin şablon numaranız yeralacaktır.

Siz herhangi bir içerik olmadan sadece (saf) Joomla sitesi kurulumu istiyorsanız yüklemek için herhangi bir örnek veri paketini seçebilirsiniz.

Img 4-1. Joomla CMS Kurulum. 3. Adım Genel Bakış. Örnek Veri Alma

Aşşağıda veritabanı yapılandırması ve yönetim paneli erişim bilgileri geçerli olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse e-posta adresinize gönderebilirsiniz.

Img 4-1. Joomla CMS Kurulum. 3. Genel Bakış. Konfigürasyon

Ayrıca kurulum ayarlarını kontrolü ve sunucu barındırma (Hosting) Joomla gereksinimlerine uygun olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer "Önerilen Ayarlar" (Recommended settings) bölümünde herhangi bir kırmızı bildirim varsa daha fazla yardım için barındırma (Hosting) sunucunuza başvurun.

Img 4. Joomla CMS Kurulum. 3. Sunucu Ayarları

İşlemi tamamladığınızda sağ üst köşede bulunan butonuna tıklayın.

 

4. Adım Kurulum Tamamlandı

 

Tebrikler! Başarılı bir şekilde Joomla CMS yüklediniz.

Img 5. Joomla CMS Kurulum. 4. Adım Kurulum Tamamlandı

Güvenliğiniz açısından Joomla kök dinininden "Kurulum" (Installation) dizinini silin.

Tiyo: Siz video eğitimini görüntüleyebilirsiniz. Joomla 3 motoru nasıl kurulur

Eğer "Tam Kurulum" bitmiş ve tüm unsurlar yüklendiyse bir sonraki aşama "Şablon Kurulumuna" geçebilirsiniz, "Örnek Veri Kurulumu" ve "Eklentiler Kurulum" bölümlerini atlayabilirsiniz.

Şimdi Joomla CMS tabanlı bir Web sitesi yapılandırmasına geçmek için hazırız. "Site" butonuna tıklayarak web sitesini görüntüleyebilir veya "Yönetici" (Administrator) Joomla backend görüntüleyebilirsiniz.

Şablon Kurulumu

Zaten bir Joomla Web siteniz var ve sadece Joomla şablon yüklemesi ve web görünümünü değiştirmek istiyorsanız bu yükleme yöntemini kullanın.

1. Adım Joomla Yönetim panelinizi açın ve üsr menüyü kullanarak "Eklentiler > Eklenti yöneticisi" - (Extensions > Extensions Manager)sekmesine tıklayın.

Img 6. Joomla Şablon Kurulumu. 1. Adım Eklenti Yöneticisi

2. Adım Paket dosyanızı seçmek için "Gözat" (Choose File) butonuna tıklayarak Joomla dizininizdeki "theme###.zip" şablon paketinizi seçin.

Img 7. Joomla Şablon Kurulumu. 2. Adım Tema Arşiv Yükleme

Joomla şablonunu yüklemek için butonuna basın.

3. Adım Yükleme işleminiz tamamlandığında yüklenen şablonu etkinleştirmeniz gerekecektir. Üst menüden "Eklentiler > Şablon Yöneticisini seçin" - (Extensions > Template Manager)

Img 8. Joomla Şablon Kurulumu. 3. Adım Şablon Aktivitasyon

Yüklenen yeni şablonu seçin ve sol üst köşedeki düğmeyi "Varsayılan" (Make Default) butonuna tıklayın. Şimdi değişiklikleri görmek için web sitenizi görüntüleyebilirsiniz.

Örnek veri yükleme

Örnek veri Joomla web şablonunu canlı demo görüntüleyebilmek için kullanılır. Bu örnek makale, modül ayarları, web ayarları vb içermektedir. Eğer örnek bir resim veya başka bir örneği kullanmayı planlamıyorsanız lütfen bu adımı atlayın.

Örnek bilgileri kurabilmek için iki basit adımı tamamlamanız gerekmektedir.

1. Adım Örnek resim yüklemek.

Örnek resim yükleyebilmek için şablon paketi dizinini açın ve "kaynaklar" klasörüne gidin. Orada"to_the_root_directory" dizinini görmelisiniz. Bu joomla kurulum köküne yerleştirilen dosyaları içermektedir. Sunucunuza dosya yükleyebilmek için dosya yöneticinizi kullanın.

2. Adım SQL dosyasını içe aktarın.

Örnek dosyaların yüklenmesinde en son ve en önemli adım SQL dosyalarını import etmektir. SQL dosyasını örnek veritabanının bir dökümü, tüm Joomla web sitesi verileri orada saklıdır. SQL dosya veritabanı yönetim aracı (phpMyAdmin) kullanılarak alınabilir. Şablon SQL dosyası - "dump.sql" şablon paketi "kaynaklar" dizininde bulunur.

 

Lütfen Dikkat canlı bir siteniz var ise SQL dosyasını import ETMEYİN eğer bu işlemi uygularsanız veritabanınızdaki bütün verileri kaybedeceksiniz.
Dikkat: SQL doslayarınızı oluşturan tablo ön adlarınızın SQL dosyasındaki yablo ön adları ile aynı olduğundan lütfen emin olun.

Veritabanı yönetim aracı ile doğrudan veritabanı tablo ön adlarını (Prefix) kontrol edebilirsiniz. Tablo adları için kontrol edin. Tablo ön ekleri sembollerden oluşan bir dizidir.. (örn. tablo "jos_assets" öneki "jos_" tur.). Ayrıca Joomla kök dizininde "configuration.php" dosyası veritabanı önekini bulabilirsiniz. Line 19'da arayabilirsiniz: public $dbprefix = 'jos_'; (Önek "jos_")

Tablo önek eşleşmiyorsa "dump.sql" açın editörünüzde Arama ve Değiştirme aracını kullanarak değiştirin (CTRL+F veya CTRL+H kısayollarıyla) değiştirebilirsiniz. "jos_" Tablo önek (SQL dosyasında kullanın) veritabanı eşleşenleri ile birlikte. Ayrıntılı bir eğitim videosu ile gözden geçirebilirsiniz SQL dosyasında veritabanı tablosunun öneki nasıl değiştirilir.

Artık veritabanınıza SQL dosyalarınızı alabilirsiniz.
To import sample data to your database please perform these simple steps: (check the slides below)

 1. PhpMyAdmin aracınnda sol üst sütunda bulunan veritabanı listerinden veritabanınızı seçin.
 2. Üst gezinti menüsünden içe aktar şeçeneğini işaretleyin.
 3. Gözat butonuna tıklayarak "sources" klasörünün içerisindeki dump.sql seçin."sources" directory
 4. Son olarak git butonuna tıklayarak içe aktarma işlemini başlatın.

 

 • 1. Veritabanını Seçin

 • 2. "Import" butonuna tıklayın

 • 3. Click "Choose file" and browse for the dump.sql file in the template package "sources" directory
  4. Click "Go" button to start importing sample data

 

Ayrıca eğitim videosuna göz atabilirsiniz PhpMyAdmin aracını kullanarak SQL dosyasını içe aktarmak

Modüllerin Yüklenmesi

Joomla temaları ekstra eklentilerle birlikte sunulur:farklı fonksiyonları ve özellikleri yerleştirmek için moduller,eklenti, ve araçlar.Tüm ekstra eklentiler sağlanan paketi kullanarak birkaç tıkla yüklenebilir.

Paket arşivi şablon paketinizin 'sources' dosyasında bulunur ve ismi 'pkg_bundle.zip'tir. Kolayca bir başka eklenti yada tema aracılığıyla da yüklenebilir. Joomla admin panel > Eklentiler Yöneticisi.

 1. Joomla idare panelini açın. Yukarıdaki menüden 'Eklentiler'i seçin. Alttaki menüden 'Eklenti Yöneticisi'ni seçin;
 2. 'Yükleme' bölümünun solda seçili olduğundan emin olun;
 3. 'Dosyayı Seç/Göz At" butonuna basın ve 'sources/pkg_bundle.zip' arşivini seçin;
 4. Tüm modülleri yükleme için 'Yükleme ve kurma" tuşuna basın.

Temanızın 'pkg_bundle.zip'e ekli olmayan bazı eklentiler içermesi halinde hepsini teker teker kurmanız gerekmektedir.Bu 'Eklenti Yöneticisi' arayüzünden 'sources/pkg_bundle.zip' şeklinde yüklenebilir.

Eklenti arşivleri dosya isimleri genellikle 'mod_', 'com_' or 'plg_'le başlar,böylece bunları kolayca ayırt edebilirsiniz.

Modülleri Yapılandırma

İçerik bölümü ve modül pozisyonu - Joomla web sitesi düzeni iki ana bölüme ayrılmıştır (Modül kontrol pozisyonları haritası aşşağıdaki mor bilgilerde yer alır). Joomla modülleri hazırlanmış pozisyonlara çıkış içeriği için kullanılmaktadır..

Modül Pozisyon Haritası

Mevcut pozisyonlar herhangi bir şablon için değişebilir ama genel olarak pozisyon haritası aşşağıdaki gibidir.

Img 9. Joomla Şablonu modül pozisyonları haritası

Görmiş olduğunuz gibi içerik alanları farklı renklerle işaretlenmiştir. İçerik alanları herhangi bir modüle müdahale etmeyecek şekilde yapılandırılmıştır. Sadece sayfa içeriğini görüntülemektedir.

Size engel olmayacak şekilde hiçbir modül atanmamışsa bütün pozisyonları kapatılır.

Modüller Konfigürasyon Tablosu

Lütfen Dikkat: Komple kurulum şablon yönetimi örnek veriler yüklü yada kullandıysanız bu manuel modülleri yapılandırma ile ilgili olarak aşşağıda belirtilen adımları atlayabilirsiniz.

Aşşağıdaki tablo, bu şablon ile kullanılan tüm modülleri listelemektedir ve bunları doğru şekilde nasıl yapılandıracağınızı göstermektedir. Tüm modüllere Extensions > Module Manager - (Eklentiler > Modül Yöneticisi) ekranından Joomla yönetim paneli içerisinden erişim saşlayabilirsiniz.

Img 10. Joomla Modül Yöneticisi

 

1 - Login Form (Giriş Formu)
 • Type: mod_login
 • Position: modal
 • Class Suffix:
 • Show Title: yes
 • Order: 1
 • Pages: All
 • Additional info:  
2 - Breadcrumbs
 • Type: mod_breadcrumbs
 • Position: breadcrumbs
 • Class Suffix:
 • Show Title: no
 • Order: 1
 • Pages: All
 • Additional info:  
3 - Search (Arama)
 • Type: mod_search
 • Position: navigation
 • Class Suffix: navbar-search pull-right
 • Show Title: no
 • Order: 1
 • Pages: All
 • Additional info: 
4 - Copyright (Telif Hakkı)
 • Type: mod_footer
 • Position: copyright
 • Class Suffix:
 • Show Title: no
 • Order: 1
 • Pages: All
 • Additional info:  
5 - Archived Articles (Arşivlenen Makaleler)
 • Type: mod_articles_archive
 • Position: aside-right
 • Class Suffix:
 • Show Title: yes
 • Order: 2
 • Pages: Blog
  Blog. Donec eu elit in nisi
  Blog. In neque arcu vulputate
  Blog. Quisque gravida purus vitae
  Blog. Vivamus luctus lectus sit
  Blog. Vivamus congue turpis in augue
  Blog. Curabitur eu dignissim velit
  Archives
 • Additional info:  
6 - User Menu (Kulanıcı Menüsü)
 • Type: mod_menu
 • Position: header
 • Class Suffix:
 • Show Title: no
 • Order: 1
 • Pages: All
 • Additional info:  
7 - Superfish Menu
 • Type: mod_superfish_menu
 • Position: navigation
 • Class Suffix: navigation
 • Show Title: no
 • Order: 1
 • Pages: All
 • Additional info:  
8 - Camera Slideshow (Kamera Slayt)
 • Type: mod_camera_slideshow
 • Position: showcase
 • Class Suffix:
 • Show Title: no
 • Order: 1
 • Pages: Home
 • Additional info:  
9 - Social Media (Sosyal Medya)
 • Type: mod_menu
 • Position: copyright
 • Class Suffix:
 • Show Title: no
 • Order: 1
 • Pages: All
 • Additional info:  
10 - Login Form (Giriş Formu)
 • Type: mod_login
 • Position: aside-right
 • Class Suffix: aside
 • Show Title: yes
 • Order: 3
 • Pages: Blog
  FAQs
  Testimonials
  Blog Categories
  Blog. Donec eu elit in nisi
  Blog. In neque arcu vulputate
  Blog. Quisque gravida purus vitae
  Blog. Vivamus luctus lectus sit
  Blog. Vivamus congue turpis in augue
  Blog. Curabitur eu dignissim velit
  Archives
 • Additional info:  
11 - Search (Arama)
 • Type: mod_search
 • Position: aside-right
 • Class Suffix: aside
 • Show Title: yes
 • Order: 4
 • Pages: FAQs
  Testimonials
 • Additional info:  
12 - Categories (Kategoriler)
 • Type: mod_articles_categories
 • Position: aside-right
 • Class Suffix:
 • Show Title: yes
 • Order: 1
 • Pages: Blog
  Blog. Donec eu elit in nisi
  Blog. In neque arcu vulputate
  Blog. Quisque gravida purus vitae
  Blog. Vivamus luctus lectus sit
  Blog. Vivamus congue turpis in augue
  Blog. Curabitur eu dignissim velit
 • Additional info:  
13 - Our Team (Ekibimiz)
 • Type: mod_articles_news_adv
 • Position: mainbottom
 • Class Suffix: team
 • Show Title: yes
 • Order: 1
 • Pages: About
 • Additional info:  
14 - carouFredSel
 • Type: mod_caroufredsel
 • Position: feature
 • Class Suffix:
 • Show Title: yes
 • Order: 1
 • Pages: Home
 • Additional info:  
15 - Article Single (Tek Makale)
 • Type: mod_articles_single
 • Position: aside-left
 • Class Suffix:
 • Show Title: yes
 • Order: 1
 • Pages: About
 • Additional info:  
16 - Komento Activities (Komento Eklentiler)
 • Type: mod_komento_activities
 • Position: aside-right
 • Class Suffix:
 • Show Title: yes
 • Order: 1
 • Pages: Blog
  Blog Categories
  Blog. Donec eu elit in nisi
  Blog. In neque arcu vulputate
  Blog. Quisque gravida purus vitae
  Blog. Vivamus luctus lectus sit
  Blog. Vivamus congue turpis in augue
  Blog. Curabitur eu dignissim velit
 • Additional info:  
17 - Komento Comments (Komento Yorumlar)
 • Type: mod_komento_comments
 • Position: aside-right
 • Class Suffix:
 • Show Title: yes
 • Order: 1
 • Pages: Blog
  Blog Categories
  Blog. Donec eu elit in nisi
  Blog. In neque arcu vulputate
  Blog. Quisque gravida purus vitae
  Blog. Vivamus luctus lectus sit
  Blog. Vivamus congue turpis in augue
  Blog. Curabitur eu dignissim velit
 • Additional info:  
18 - mod_twitter_widget
 • Type: mod_twitter_widget
 • Position: aside-left
 • Class Suffix:
 • Show Title: yes
 • Order: 1
 • Pages: All
 • Additional info:  

Eklentiler

Joomla web sitesi işlevi çeşitli Joomla eklentileri kullanılarak gelişmiş olarak kullanılabilir. Bazıları çoğu zaman şablonlar ile kullanılmaktadır. Bu bölümde özel eklentiler ile çalışmayı öğreneceğiz.

Makaleler Flaş Haberler

Img 11. Makaleler Flaş Haberler modülü (Gelişmiş)

Makaleler Flash Haber (Gelişmiş) modülü varsayılan joomla Modülünün gelişmiş bir sürümüdür. Varsayılan modüle özellikle ek olarak, modül şablonu ve varsayılan modül özelliğine dayalı ekstra yapılandırma seçenekleri ve Bootstrap sunuyor.

Ek Seçenekler

Number of columns - Birden çok makaleler görüntülemenize olanak sağlar.

Custom Link - Sizin modülünüzün içerik altındaki özel bağlantılarını görüntüler. Ayrıca harici URL ve Bazı Joomla menü öğesi ile bağlantıları olabilir.

Img 12. Özel Bağlantı

Pretext - Modül içeriği, önce özel metnin görüntülenmesine öncelik sunar.

Published Date - Makalede tarihi görüntüler.

Created by - Makalede yazarı görüntüler

Show intro images - Makaleyi intro olarak görüntülemek için izin verir.

Intro image align - İntro görüntüleri ile uyum sağlar

Resim Swoop

Img 13. Resim Swoop Modülü

"Resim Swoop" modülü varsayılan Joomla "Makaleler Flaş Haberler" bir arada olup ücretsiz açık kaynak kodlu jQuery eklentisi "Kamera Slayt" olarak geliştirilen olağan üstü bir kaynaktan sunulur. Masaüstü, İOS veya Adnroid mobil cihazlarda mükemmel çalışır. IE8 den itibaren başlayarak bütün modern tarayıcılarda uyumludur.

"Resim Swoop" modülü çeşitli yapılandırma seçenekleri varsa da, Joomla "Yönetim paneli > Modül yöneticisi" eklentilerine görüntülü swoop modülünü açarak erişim sağlayabilirsiniz. Tüm "Kamera Slayt" jQuery eklenti seçenekleri modülü, altında yer almaktadır.

Img 14. Resim Swoop ayarları

Bu açıklama seçeneğini görebilmek için fare imlecini başlığın üzerine getirelim. Ayrıca Kamera Slayt jQuery eklentisi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, resmi web sitesi.

Tek makaleler

Tek makaleler istediğiz koruma ile tek bir makale çıktısı sağlayan bir modüldür.

Img 15. Tek makale modülü

Img 16. Tek Makale Ayarları

Bu modülde sadece sıra dışı seçenek Özel Bağlantı olun. Bu modül içerik altında özel bağlantıyı görüntüler. Ayrıca, harici url yada bazı Joomla menü öğesi ile bağlı olabilir.

CarouFredSel

CarouFredSel varsayılan Joomla Makaleler, Haber modülü ve CarouFredSel jQuery eklentisi bir birleşimi olarak geliştirilen bir görüntü carousel modülüdür.

Img 17. CarouFredSel Modülü

Tüm gerekli carousel modül seçenekleri ayarları aşşağıda mevcuttur.

 1. Carousel Yönü
 2. Madde Genişliği
 3. Görünebilir ürün
 4. Animasyon seçenekleri
 5. Navigasyon ve kontrolleri

Img 18. CarouFredSel Modül Ayarları

CarouFredSel eklentisinin daha fazla yapılandırma seçenekleri vardır. Siz seçenekleri eklemek istiyorsanız buradan \modules\mod_caroufredsel\tmpl\default.php düzenleyebilirsiniz.

Komento Yorumlar

Komento Joomla için bir yorum bileşenidir. Bununla Joomla makalelere yorum ekleyebilirsiniz.

Img 19. Komento Bileşeni

Komento bileşenlerine joomla yönetim paneli üzerinden Components > Komento bölümünden ulaşabilirsiniz.

Img 20. Komento bileşenleri bölümü

Yapılandırma ayarlarına erişebilmek için Components > Komento > Integrations Articles tıklayın.

Belirli kategorideki yorumları etkinleştirmek Joomla makaleler vb. yanı sıra bileşen ayarlarını kullanarak, kaptan, kullanıcı profilleri de ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinebilmek adına resmi web sitesi

Kunena Forum

<<<<<<< HEAD

Kunena is a forum component for Joomla. It allows you to create a forum based on the Joomla CMS.

Img 21. Kunena forum

Kunena component can be accessed through the Joomla administration panel in the Components > Kunena section.

Img 22. Kunena component section

You can learn more about Kunena on the official website.

=======

Kunena Joomla için bir forum bileşenidir. Bu Joomla CMS dayalı tamamen işlevsel bir forum uygulamasına olanak tanır.

Görüntü 21. Kunena forum

Kunena bileşeni Bileşenler -> Kunena menüsü altında Joomla yönetim paneli üzerinden ulaşılabilir.

Görüntü 22. Kunena bileşeni bölüm

Sen resmi web sitesinde Kunena bileşeni kullanımı ve yapılandırması hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

>>>>>>> origin/master

Yapılandırma Sayfası

İletişim Sayfası

İletişim Sayfası iletişim formu, adres ve google map görüntülerini, ilerişim bilgilerini değiştirebilmeniz için (e-posta, adres vb temasları) Components > Contacts > Contacts > Website Owner izlemelisiniz. Üst kısımdaki sekmeleri kullanarak çeşitli seçemeklere ulaşabilirsiniz.

İletşim sayfasını yapılandırabilmek için System > Global Configuration > Contacts bölümüne gidin.

Google Map'ta iletişim sayfası Google Maps eklentisi kullanılarak oluşturulur. Bu yapılandırılabılır Extensions > Plug-in Manager > Google Maps

Img 24. Eklenti Yöneticisi

İpucu: Eklenti aramalarını daraltmak için liste üzerinde filtre aracını kullanabilirsiniz.

Ayrıntılı eğitimi kontrol etmek için çekinmeyin Google Map koordinatlarını değiştirme

Şablon Ayarları

Her Joomla Şablonunun yapılandırma seçenekleri bulunmaktadır. Onlar tema düzeni sınıfları, tipografi eklentileri, bazı ek özellikler vb kurulumlar için ayarlanabilir. Şablon yönetimine Joomla yönetim paneli üzerinden erişebilirsiniz.Extensions > Template Manager

Img 25. Şablon Yöneticisi

Siz Şablon yöneticisi olarak bölüm değiştirmek isterseniz değiştirmek istediğiniz temayı seçmelisiniz.

Layout (Düzen)

Düzen seçeneklerinin ana teması düzen ayarlarını değitirmek için izin sağlar:

Img 26 Düzen Seçenekleri

Theme layout - tema (yüzde genişliği) sabit (Piksel olarak genişlik) veya sıvı olmasını istiyorsanız şeçmelisiniz;

Logo - logo resmi seçmenizi sağlar;

Logo Width - logo container genişliği seçmenizi sağlar (Bootstrap tablo göre);

Sidebar Width - Kenar çubuğu için genişliği ayarlamanızı sağlar;

Typography (Tipografi)

Tipografi seçenekleri çeşitli görünümlerdeki makale başlıkları için etiketleri şeçmeye izin verir: özellikli makaleler, kategori görünümü, blog görünümü, tek bir makale görünümü vb. Çeşitli HTML içerikleri başlık tanımlamak için kullanılabilir (h1, h2, h3, h4 etc). Etiketler mantıksal önemi ve tarzları ile farklıdır. Learn more

Img 27. Tipografi seçenekleri

Features (Özellikler)

Ek Şablon Özelliklerini yapılandırılmasını sağlar.

Img 28. Ek özellikler

To Top button and ToTop text totop düğmesi ve input dügmesi metinleri etkinleştirmek/devredışı bırakmanızı sağlar.

Ek nereden yardım ve destek alabileceğiniz hakkında bilgiler.

Biz mümkün olduğu kadar bu belgeleri net olarak oluşturmak için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Siz şablon veya belgeleri geliştirme, Joomla Şablonu veya herhangi bir öneri ile herhangi bir zorlukla karşılaştığınız taktirde destek ekibimizle temasa geçmek için çekinmeyin:

Joomla! Eklentiler

extensions.joomla.org sitesini ziyaret ederek çeşitli özellikler için modüller, eklentiler ve 6 bin den fazla bileşeni indirebilirsiniz

Joomla! Cookies kullanımı uyarı

Hukuk Çerez şartlar izlenerek, web sitenizde kullanılan çerezler hakkında bir uyarı mesajı görüntüler web sitenize uygun modülleri eklemek gerekir. Biz aşağıdaki olanları tavsiye ederim: